Економіст Володимир Пилипчук розповів, у якому випадку слід очікувати підвищення пенсій.
Відповідну думку він висловив у коментарі кореспонденту «Економіст UA».
«Економічні підстави для підняття пенсій є, але для цього необхідна політична воля влади їх реалізувати. Бо потрібна реалістична економічна база для поповнення пенсійного фонду та бюджету. Посудіть самі: у нас на сьогоднішній день половина економіки обертається у тіні, тобто зовсім не забезпечує жодних поступлень ні до ПФ, ні до бюджету . Для того, щоб розширити обсяги легального сектору, потрібно змінити підходи до макроекономічного регулювання економіки. Наприклад – для переведення тіньового сектора в легальний і реалізувати спільний потенціал, розширити їх об’єднаний потенціал, для зростання необхідно демонополізувати економіку, щоб досягти реально вільної економічної конкуренції на ринку, знизити податковий тиск на підприємців, змінити на партнерські всі підходи до платників податків, треба забезпечити економічну доступність кредитів через зменшення процентів по їх сплаті господарюючими суб’єктами, створити реальні умови для розвитку малого та середнього бізнесу, для зростання робочих місць, а не заганяти їх в тінь, та в еміграцію, як чиниться нині. Потрібно ліквідувати практику виведення грошей в офшори, а для цього заборонити трансфертне ціноутворення, і саме для цього – ввести додаткове оподаткування для всіх транзакцій, що здійснюються через офшорні фірми, за операціями експорту через офшори – анулювати для них відшкодування державою ПДВ. Слід нам імплементувати амерiканську концепцію сплати тподатків для резидентів. А саме – де б не були активи резидента і транзакції по них – але податки від них мають поповнювати український бюджет, Це звичайно не стосується заробітків трудових мігрантів і стипендій студентів, що навчаються за кордоном, бо їх пенсії залежатимуть лише від стажу , і заробітків саме в Україні.. Але по відношенню до бізнесменів… не так, як вони діють нині – звільняють від подвійного оподаткування, але насправді – звільняють саме від поступлення коштів в Україну. Наприклад – багатосотмільярдні (в доларах) оборудки українських резидентів, які здійснюються ними в офшорах по куплі-продажі майна, яке знаходиться в Україні не дало ні копійки до українського бюджету. Таке – недопустиме», – сказав він.
Володимир Пилипчук додав, що слід змінити підходи до визначення меж оплати праці – щоб співвідношення між мінімальною та максимальною оплатою праці не перевищувало 1:10, а щоб фонд оплати праці в структурі Національного доходу України був не нижчим 60%. Слід встановити що оподаткування високооплачуваних менеджерів та працівників, які нині йдуть в соціальні фонди, розповсюдждувалося на всю шкалу їх доходів, а не лишу нижню їх частину, підкреслив він.
Водночас економіст зазначив, що є також негативні наслідки підвищення суми виплат, якщо вони зростатимуть вищими темпами ніж зріст продуктивності праці в державі.
«Інфляція знецінює будь-які доходи: і державні, і корпоративні, а також доходи громадян і їх заощадження, а ціни – стануть вищими, тобто, товари і послуги – дорожчими. Свою частину таргетування інфляції НацБанк “худо-бідно”, але вже намагається робити, а зі сторони уряду та парламенту – їх дії сприймаються мною як не зовсім професійні, не достатньо обгрунтовані, та малоефективні, а частина й шкідливі», – додав експерт.
Нагадаємо, зі слів Володимира Зеленського, у 2020 році пенсіонерам в Україні збираються суттєво підняти пенсії, на виплату виділять 13 млрд гривень.