У зв’язку з останніми подіями, які відбуваються у всьому світі – пандемією, пануванням дистанційного навчання – в Україні побутує думка що професію вчителя скоро можна буде занести до Червоної книги.

Зокрема, викладачів фізики, математики, хімії. Бо навіть ті, хто вступив до педагогічного вишу, найпевніше, ніколи не підуть працювати до школи

В освіті криза?

Криза шкільної освіти — це коли на вчителя фізики вступає 6 українців і 26 туркменів. Іноземці потім повернуться додому, а з українських 6 випускників далеко не всі підуть учителювати. Бо більшість із тих, хто вчиться на педагогів, учителювати не збираються.

Директори шкіл буквально полюють за такими предметниками, як фізика, хімія, математика, інформатика, іноземна мова і навіть українська. А є школи, де вчитель викладає одразу кілька предметів.

Хто обирає професію педагога?

Із року в рік в університеті імені Драгоманова суцільні недобори на природничі спеціальності. Наприклад, торік хіміків було — 6, цьогоріч — 10. Трішки більше набрали математиків і фізиків. Але це ніяк не поліпшує стан справ, каже проректор педагогічного університету.

За словами т.в.о. міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета, «42 роки треба для того, щоб покрити весь дефіцит педагогічних кадрів»

Держзамовлення скоротили

За останні 10 років утричі зменшилося державне замовлення на вчителів. Цього року до університету Драгоманова взяли трохи більше тисячі бюджетників. Держава оплачує їхнє навчання без жодної гарантії, що ці студенти потім підуть до школи.

Програма, коли студент повинен був кілька років відпрацювати в школі, не діє вже 15 років. Але реформа децентралізації повернула громаді такий інструмент. Утім, головне завдання школи — такого вчителя втримати. І єдиний дієвий інструмент – зарплата. Ставка 5 тисяч — це і є те головне розчарування в професії майбутніх педагогів.

Коли підвищать зарплату?

У міністерстві обіцяють, що відчутне підвищення зарплат почнеться вже 2021 року.

«Вчитель вищої категорії — було 5 087. На січень 2021 року буде 6 461. Звичайно, цифри мізерні, але зростання є», — каже Сергій Шкарлет.

Уляна Лисак

Print Friendly, PDF & Email