Владислав Колодяжний з GT Group (Газтрон) запропонував алгоритм припинення імпорту в Україну російського скрапленого газу
Не дивлячись на війну та санкції, скраплений газ російського виробництва все ще потрапляє в Україну. Більш того, його потік зростає. Голова компанії GT Group (Газтрон Україна) Владислав Колодяжний бачить у цьому серйозну проблему та пропонує кілька шляхів її рішення. Своїми думками на цю тему він поділився в ефірі телеканалу FREEDOM.
Україна відмовилася від імпорту LPG з Росії, але він все одно потрапляє до нас через Європу: Румунію, Польщу, Болгарію, Латвію та Литву. У GT Group підрахували, що у 2022 році з березня до грудня до нашої держави надійшло понад 140 000 тон скрапленого газу з Росії. Цифра дуже велика, оскільки це приблизно 20% від загального імпорту ресурсу. А найгірше те, що спостерігається тенденція зростання і зараз обсяги російського скрапленого газу в Україні можуть досягати 80%.
На думку Владислава Колодяжного, країна мусить вжити належних заходів, аби назавжди позбутися російського газу. Він пропонує наступні дії:
Крок 1: Повна заборона на імпорт російського газу
Йдеться не лише про пряме постачання з РФ, а й про ввезення ресурсу російського походження. Аналогічні міри Колодяжний пропонує застосувати до ресурсу із Беларусі.
Крок 2: Обов’язкові сертифікати з вказівкою країни-виробника
Причина, через яку російський газ все ще надходить до України, полягає у тому, що його привозять як європейський ресурс, або як товар невизначеного походження. У процесі транзиту змінюються документи або ж газ змішують з іншими продуктами. Тому Владислав Колодяжний пропонує зробити поправки до Митного кодексу України та зобов’язати імпортерів вказувати виробників товару у сертифікаті походження.
Крок 3: Встановлення загороджувального мита на продукти невідомого походження
Тут усе просто: якщо у постачальника відсутні необхідні документи щодо LPG або немає можливості надати інформацію про виробника, на такий товар вводиться антидемпінгове мито. Таким чином можна захистити ринок від імпорту за заниженими цінами те недобросовісної конкуренції.
Крок 4: Створення групи з моніторингу закупівлі газу
На думку Владислава Колодяжного, останній важливий етап – створення спеціальної контрольної комісії, яка буде фіксувати зміни, що відбуваються на газовому ринку, та виявляти порушення. До її складу увійдуть члени Міністерства палива та енергетики, Міністерства економіки та енергетичної митниці. Загальними зусиллями вони зможуть відрізати шляхи постачання санкційних товарів на територію України.
Але голова GT Group зазначає, що одразу ж вирішити проблему з постачанням скрапленого газу у нашої країни не вийде, оскільки РФ постійно намагається обійти накладені заборони. Наприклад, наразі росіяни роблять ставку на демпінг цін, щоб повернути себе у стрій. Як наслідок, різниця між вартістю російського та європейського газу сьогодні у середньому складає від 200 до 400 доларів за тону.
Владислав Колодяжний додає, що запропоновані ним кроки відмовлення від російського LPG – це лише необхідний мінімум. Але таким чином Україна зможе стати прикладом для європейців, які все ще продовжують купувати газ у країни-агресора.