Лідери Росії, Німеччини, Франції та Туреччини під час зустрічі 27 жовтня в Стамбулі домовились про чергове припинення вогню в Сирії та створення комітету, який би працював над новою конституцією. Він має запрацювати вже до кінця цього року, повідомляє Reuters.

Зустріч відбулась в рамках саміту, і на тлі загострення ситуації в Сирії між повстанцями та проурядовими силами Башара Асада.

Попри те, що сторони шукають шляхів для припинення вогню, Володимир Путін заявив, що Москва «залишає за собою право» далі підтримувати сирійського президента Асада в операції по знищенню терористів в провінції Ідліб. Окрім цього, Путін вимагає від турецького президента Ердогана, щоб «в найближчий час він забезпечив відвід військ з ідлібської зони».

Територія на півночі Сирії з центральним містом Ідліб і населенням понад 3 млн чол., є поки останнім і найсильнішим фортпостом опозиційних сил, які повстали проти режиму Асада в 2011 році. Виглядає так, що проурядові війська цілком реально можуть взяти під контроль й цей регіон.

Минулої п’ятниці внаслідок обстрілу в Ідлібі було вбито 7 цивільних осіб. «Ми розраховуємо на Росію та її вплив на сирійський режим, який має дотримуватись домовленостей», – сказав Еммануель Макрон журналістам після зустрічі з лідерами Німеччини, Росії та Туреччини.

Суть домовленості була така: Туреччина та Росія домовились створити так звану буферну зону протяжністю 15-20 км вглиб території, яку контролюють повстанці, і угода передбачала вивід важкого озброєння та джихадистів.

Угоду сторони виконують, однак не завжди це просто. Зокрема крайній обстріл в Ідлібі та жертви внаслідок цього говорять про те, що будь-якої миті нерви в сторін можуть здати.

У спробі хоч якось просунутись в реалізації мирного процесу в Сирії, Меркель, Макрон, Путін та Ердоган заявили про підготовку спеціального комітету, який би написав «нову конституцію» для Сирії. Це не нова ідея, вона була озвучена раніше в січні під час «сирійської мирної конференції» в Росії.

Згідно задуму в комітет по написанню конституції мають увійти 150 чоловік: третина членів від урядових сил Сирії, третина від опозиції і наступна третина від ООН.

Цікаво, що в цьому саміті не було двох важливих гравців: США та Великобританії. Чи це означає, що Німеччина та Франція дають сигнал Дональду Трампу, що можуть справитись із без нього. Відсутність Терези Мей в цьому саміті теж варте уваги, адже останнім часом Британія дуже складно переживає процедуру реалізації розлучення з ЄС після референдуму BREXIT.

Тарас Семенюк

Print Friendly, PDF & Email