Голова КНР Сі Цзіньпін виступив перед світовою спільнотою з ініціативою формування системи глобальної безпеки. Ця ініціатива є порівняно новою і відображає сучасні реалії, що складаються з розвитком глобалізації.
Ініціатива глобальної безпеки помітно контрастує з ініціативами «колективної безпеки», які є проявами застарілого «блокового мислення». Але сучасний світ у реаліях постмодерну не формується блоками. Система «блоків» наперед передбачає штучний політичний поділ, провокуючи між державами напруженість та конфронтацію.
Сучасний світ в епоху розвитку глобалізації доречніше порівняти з «глобальним селом», де держави мають дуже багато спільного співробітництва. І навіть існуючі відмінності лише додатково зміцнюють єдність різноманіття. Країни у реаліях глобалізації між собою мають не лише багато спільних інтересів розвитку, а й стикаються з багатьма спільними загрозами. Отже, є потреба у спільній глобальній безпеці.
Можна виділити кілька основних принципів глобальної безпеки.
Насамперед принцип неподільності глобальної безпеки. Кожна держава стикається з багатьма завданнями, захищаючи інтереси своєї безпеки. Так, наприклад, кожна держава однаково має право на повагу до свого суверенітету. Недоторканність власних кордонів, захист територіальної цілісності, право вибору самостійного розвитку, невтручання у внутрішні справи, розвиток культурної, духовної та національної різноманітності, інтереси сталого розвитку – для багатьох держав це загальні завдання. Відповідно створює передумови для спільного співробітництва в інтересах глобальної безпеки.
Також глобальна безпека орієнтована на захист інтересів мирного розвитку.
З одного боку, країни мають багато спільних інтересів для сталого розвитку. Причому в міру просування глобалізації таких спільних інтересів стає більше. Наприклад, завдання боротьби з бідністю, побудова стійкої та збалансованої економіки, підвищення соціального добробуту. А з іншого боку, з розвитком глобалізації перед державами також виникає багато спільних викликів. Наприклад, загрози тероризму та екстремізму, ризики змін клімату, проблеми соціальної нерівності.
Крім того, інтереси безпеки однієї держави не повинні порушувати інтереси безпеки іншої держави. Це лише додатково наголошує на принципі неподільності глобальної безпеки. Протиріччя між державами у сфері безпеки в реаліях глобалізації по суті є безглуздям. Це уточнення є важливою превенцією від спроб вибудовування будь-яких нових розділових ліній та політизованих блоків. Системи політичних блоків намагаються законсервувати фрагментацію глобальної безпеки і фактично є стримуючим фактором у поступальному розвитку глобалізації.
Слід зазначити, що Китай, виступивши з ініціативою глобальної безпеки, аж ніяк не відкидає розвитку глобалізації. У світі глобалізація – це реальність. Китай, безумовно, сприяє глобалізації. Але Пекін прагне виробити новий тип глобалізації, зробивши її більш збалансованою, додавши більше справедливості, більше стійкості та безпеки. Для досягнення цих цілей спрямовано ініціативу глобальної безпеки. Крім цього, ініціатива глобальної безпеки спрямована на захист миропорядку, що діє, заснованого на принципах і нормах, у центрі яких функціонує ООН. Зокрема, глобальна безпека не намагається створити будь-який інший порядок.
Таким чином, Китай прагне зробити чинний міжнародний порядок безпечнішим.
Камілла Флай