Як стало відомо, влада СРСР тримали під контролем підбір кандидатів для участі в соборі з числа духовенства і мирян. Помісний собор Російської православної церкви 1945 проходив під суворим контролем народного комісаріату державної безпеки — попередника КДБ СРСР.
Про це свідчать архівні документи колишнього управління КДБ України, з яких Служба безпеки України зняла гриф таємності. Зараз частина документів у вигляді фотокопій публікуються і обговорюються в соціальних мережах.
В розсекречених документах вказано, що НКДБ СРСР і його підрозділи в союзних і автономних республіках, краях і областях займалися перевіркою кандидатів на участь в соборі з числа духовенства і мирян. З цією метою потрібно було намітити «осіб, що мають релігійний авторитет серед духовенства і віруючих і в той же час перевірених на агентурній або патріотичній роботі».
«Важливо забезпечити, щоб в числі намічених кандидатів переважали агенти НКДБ, здатні провести на Соборі потрібну нам лінію», — йдеться в листі, направленому в вересні 1944 року на місця за підписом начальника 2-го управління НКДБ СРСР Федотова і керівника п’ятого відділу 2-го управління Карпова.
Під час помісного собору 1945 року, прийняли положення про управління Російською православною церквою і відкритим голосуванням обрали патріархом Московським і всієї Русі митрополита Ленінградського Алексія (Симанського). Крім того, собор затвердив власне назву Російської православної церкви.

Print Friendly, PDF & Email